2007-08 - Towarzystwo Świętego Wojciecha

Przejdź do treści

Menu główne:

Piszą o nas

TOWARZYSTWO  ŚWIĘTEGO  WOJCIECHA

Jak już informowaliśmy w poprzednim numerze, oraz jak wielu z nas widziało, w parafii powstała nowa wspólnota świecka. Jest nią Towarzystwo Świętego Wojciecha. Wspólnota liczy jak na razie 10 członków, z czego 8 osób to nowi bracia, a 2 osoby to bracia należący do Towarzystwa już wcześniej. Wstąpili do niego w innych parafiach zanim zamieszkali w naszej.
Dzisiaj pragnę przybliżyć nieco wiedzę PT Czytelników o tej wspólnocie. Skłoniły mnie do tego przedstawienia pytania, które do mnie ostatnio docierały typu: co to za elitarna grupa?, co będzie robiła?, komu i do czego potrzebna? Wydawały mnie się dziwne te głosy, ale każdy ma prawo wiedzieć co się dzieje w Jego parafii.
Otóż Towarzystwo Świętego Wojciecha to nic innego jak  męskie stowarzyszenie publiczne katolików w Kościele. Posiada osobowość prawną zarówno kościelną zgodnie z kanonem 313 Kodeksu Prawa Kanonicznego, jak i świecką, na podstawie ustawy „O stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego” Dz. U. Nr 20 poz. 154.. Jest bowiem zarejestrowane w Sądzie Wojewódzkim w Poznaniu  Mogą do niego należeć mężczyźni świeccy, jak i kapłani. Członek Towarzystwa winien wykazywać się aktywnym życiem religijnym, zaangażowaniem w życiu społecznym i kościelnym zgodnie z społeczną nauką Kościoła. Ma też prawo nosić odznakę Towarzystwa, oraz podczas uroczystości kościelnych płaszcz z emblematem. Płaszcz ten jednak nie jest znakiem przynależności do jakiejś grupy elitarnej, a raczej ma znaczenie historyczne. Towarzystwo Świętego Wojciecha jest bowiem kontynuatorem powstałej w 1882 roku w Gnieźnie Straży Świętego Wojciecha. Straż ta podczas okupacji i w latach Polski Ludowej nie mogła istnieć, a Towarzystwo przejęło jej tradycje dopiero od 1990 roku.
Co będzie ta grupa robiła? Wypełniała swe obowiązki statutowe, czyli szerzyła kult św. Wojciecha i dbała o dziedzictwo duchowe i materialne tego świętego. Brała udział w uroczystościach ku czci św. Wojciecha, nawiedzaniu Jego Grobu i przybliżaniu społeczeństwu Jego postaci. Innym zadaniem Towarzystwa jest przybliżanie duchowieństwu problemów ludzi świeckich, kształtowanie i integrowanie społeczności katolickiej poprzez publiczne wyrażanie poglądów katolickich i poprzez współpracę z miejscowymi duszpasterzami w zakresie spraw i problemów parafii.
Komu i do czego potrzebna taka grupa? Po pierwsze samym członkom do wzajemnego ożywienia wewnętrznego ducha chrześcijańskiego, do dążenia do uświęcania się i swym przykładem uświęcania swych rodzin, znajomych itp. Również dla nas wszystkich, którzy możemy poprzez wzajemną modlitwę jedni za drugich umacniać się i odkrywać na nowo swe własne powołanie w Kościele. Zapewne Bracia z tego Towarzystwa nie zapomną o nas wszystkich w swych modlitwach.
Warto może jeszcze wspomnieć, że dniem spotkań Towarzystwa jest każdy 23 dzień miesiąca. Wtedy Towarzystwo wraz z parafią zbiera się na wspólnej Mszy św. o 18.30.
Towarzystwo Świętego Wojciecha posiada też swój hymn – pieśń pochodzącą z XVII wieku o treści:

Sławny w męczenników gronie, o Wojciechu, nasz patronie!
Za Twe prace i cierpienia przyjmij od nas dziękczynienia.
O Wojciechu, nasz patronie, zawsze stawaj nam w obronie,
a swoimi modlitwami Boga prosić racz za nami.
Uproś i Bogarodzicę, Maryję, czystą Dziewicę
by za nami się wstawiała, Syna swego ubłagała.
Boże, w świętych swych chwalebny co ich zsyłasz w czas potrzebny.
Daj, niech dojdziem przez Wojciecha gdzie wieczysta jest pociecha!

Tyle słów o nowej wspólnocie. Jak widać nie jest to nic nadzwyczajnego. Nie obawiajmy się, że dla nas nie starczy miejsca w Kościele i kościele. Żniwo jest wielkie, a robotników mało, więc dla wszystkich miejsca wystarczy
ADALBEERT  

 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego