2008-04 - Towarzystwo Świętego Wojciecha

Przejdź do treści

Menu główne:

Piszą o nas

WOJCIECHY U WOJCIECHA

Bracia z Towarzystwa Świętego Wojciecha z naszego miasta,  jak co roku udali się na główne uroczystości swego patrona, świętego Wojciecha do Gniezna. W tym roku pierwszy raz uczestniczyli też bracia z naszej parafii. Wyjazd  był w pełni zorganizowany. Wyjechaliśmy od nas w sobotę, 26 kwietnia o godz. 15.00, by po drodze zabrać współbraci z miasta.  W sumie z Bydgoszczy jechało około 50 braci z Towarzystwa, w tym wszyscy z naszej parafii. Tam mieliśmy zapewniony nocleg, więc po dotarciu na miejsce i rozlokowaniu się mogliśmy spokojnie pójść do Katedry, by wziąć udział o 17,00 w uroczystych nieszporach ku czci świętego Wojciecha. Po nieszporach nastąpiła dla wielu z nas bardzo uroczysta i podniosła chwila, kiedy ks. Prymas, Józef kardynał Glemp osobiście poświęcił płaszcze nowym braciom z wspólnoty. Ksiądz Prymas był również bardzo rad temu, bowiem w ciągu ostatniego roku do wspólnoty doszło 28 nowych mężczyzn. Jak stwierdził opiekun Towarzystwa, ks. dr Tomasz Głuszak, od kilkunastu lat nie było tak dużej grupy nowicjuszy.
Po tym akcie wyruszyła z Katedry procesja z relikwiami świętego Wojciecha do kościoła św. Michała. Trumienkę – relikwiarz nieśli na swych ramionach miejscowi kolejarze, strażacy, diakoni i Świętowojciechowcy z grupy gnieźnieńskiej. Nowicjusze szli obok relikwii w otoczeniu Prymasa Polski i kardynała Stanisława Dziwisza. Po zakończeniu procesji i ustawieniu relikwii na ołtarzu polowym przy kościele św. Michała, powitaniach i przedstawieniu przez abpa Muszyńskiego wielu gości rozpoczęła się całonocna adoracja relikwii.
Kolejny dzień uroczystości, niedziela 27 kwietnia rozpoczynał się procesją powrotną do Katedry. W drodze powrotnej relikwiarz na swych ramionach nieśli również kolejarze, alumni, diakoni, oraz bydgoska grupa braci z Towarzystwa Świętego Wojciecha, a w niej jeden z nowicjuszy z naszej parafii. Po ustawieniu relikwii na ołtarzu polowym przy Katedrze rozpoczęła się uroczysta Msza św. której przewodził ks. kardynał Dziwisz, a płomienne Słowo Boże wygłosił ks. abp Życiński. Na zakończenie Mszy poświęcono i nałożono krzyże misyjne nowym wysłannikom misyjnym z Misyjnej Rodziny Świętego Wojciecha.
W uroczystościach udział brali oprócz wielkiej grupy wiernych miejscowych liczne grupy pielgrzymów. Byli też delegacje Sejmu, Senatu, Kancelarii Prezydenta i Rządu, oraz liczne delegacje zagraniczne. Mszę św. koncelebrowali m.in. biskupi niemieccy z Magdeburga i Achen, oraz delegacja z ks. biskupem z Moraw, rodzinnych stron świętego Wojciecha. Grupa wiernych z Moraw przybyła już wcześniej, by oddać hołd swemu Wielkiemu Rodakowi poprzez przygotowanie i ustawienie na placu przy katedrze nowego ołtarza polowego. Były też jak co roku delegaci z Krakowa, którzy przybyli z relikwiami drugiego wielkiego patrona naszej Ojczyzny, św Stanisława.
W drodze powrotnej do Bydgoszczy grupa nasza zatrzymała się też w miejscu tragicznego wypadku drogowego, w którym w 6 czerwca ubiegłego roku zginął prezes Oddziału Bydgoskiego TŚW jadąc na spotkanie zarządu Krajowego Towarzystwa do Gniezna. Tam w modlitwie polecaliśmy Go miłosierdziu Bożemu poprzez wstawiennictwo św. Wojciecha.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nasze Koło ma szczególny związek z tym wypadkiem. W dniu 9 czerwca, kiedy powstawało, a właściwie kiełkowało nasze Koło prezes wraz z innymi współbraćmi był zaproszony. Jednak w tym dniu odbył się Jego pogrzeb.
Czym był dla nas ten wyjazd? Zapewne wielkim darem i dużą dozą wewnętrznego umocnienia. Osobiście byłem kilkanaście lat temu w Gnieźnie na takiej uroczystości niedzielnej, jednak raczej jako widz, a nie bezpośredni uczestnik „od wewnątrz”. To zupełnie co innego. Wielkim przeżyciem była ta wielotysięczna modlitwa podczas Eucharystii, oraz słowa kaznodziei abpa Życińskiego, który ukazał nam, czym dla nas jest to miejsce, ten święty, oraz jakie znaczenie ma dla wszystkich pokoleń, jak i dla całego chrześcijaństwa Jego męczeńska śmierć. Wydawałoby się człowiek słaby, pokonany w swym dziele, a jednak siejący coś nowego. Od Niego rozpoczęło się w zasadzie polskie chrześcijaństwo i o tym należy zawsze pamiętać, poprzez wszystkie pokolenia Polaków. Abp wiele razy wspominał też słowa Jana Pawła II, jakie on wypowiadał na temat znaczenia misji św. Wojciecha, jak i samego Gniezna dla naszego narodu.
U NAS W PARAFII
Warto pewnie zaznaczyć, że nie tylko w Gnieźnie uczciliśmy jako Towarzystwo Świętego Wojciecha swego patrona. Również w parafii, w dniu Jego wspomnienia, 23 kwietnia, bracia z Towarzystwa prowadzili rano i wieczorem Różaniec w intencji umocnienia wiary w naszej Ojczyźnie i parafii. Również w dniu 8 maja, kiedy wspominaliśmy drogiego patrona Ojczyzny, św. Stanisława biskupa i męczennika, Towarzystwo modliło się razem z Stowarzyszeniem Wspierania Powołań o dobre i gorliwe odkrywanie powołań i gorliwe umacnianie w nas ducha wiary świętej.
ADALBERT.    

 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego