W gościnie u księdza Prymasa - Towarzystwo Świętego Wojciecha

Przejdź do treści

Menu główne:

Piszą o nas

W gościnie u księdza Prymasa !


Bracia Towarzystwa Św. Wojciecha w dniu 08.06.09r byli gośćmi u swojego założyciela ks. Prymasa Józefa Glempa w Jego nowej  rezydencji przy ul. Kolegiackiej w Wilanowie. A stało się tak na zaproszenie ks. Prymasa złożone nam w trakcie ostatniego spotkania w dniu Jego urodzin, w Inowrocławiu, w kościele p w: Zwiastowania Najświętszej Marii Panny.
Z pielgrzymką do Wilanowa wybrało się 50 braci, przedstawicieli kół parafialnych archidiecezji łącznie z ks. Tomaszem Głuszakiem Asystentem Kościelnym Towarzystwa. Diecezję Bydgoską reprezentowało 21 braci.
Program spotkania z ks. Prymasem był bardzo zróżnicowany i dość rozbudowany.
Po przybyciu autobusu do rezydencji która wchodzi w skład kompleksu pałacowego Wilanowa , w jej bramie powitał nas osobiście dostojny ”Gospodarz ”. Spacerem  w towarzystwie ks. Prymasa, pośród mieniących się soczystą zielenią trawników pokonaliśmy odległy dystans, dzielący bramę od pałacyku.

Tutaj zaprosił nas  ks. Prymas do swojego gustownie urządzonego, przestrzennego gabinetu, gdzie nastąpiło wręczenie darów ofiarowanych przez braci. Po krótkich objaśnieniach oraz wykonaniu licznych zdjęć udaliśmy się spacerem do pobliskiego kościoła p w: Św. Anny, ponieważ była to godzina południowa odmówiliśmy modlitwę „Anioł Pański”. Były liczne pytania dotyczące kościoła jego historii, umiejscowionych tu figur świętych itp. Kontynuując spacer, weszliśmy do parku Wilanowskiego, spotykając różnojęzyczne mniejsze i większe grupy turystów z którymi ks. Prymas dokonywał okazjonalnej krótkotrwałej wymiany zdań bądź  uczestniczył we wspólnej fotografii. Pięknie odrestaurowany, mieniący się  w promieniach słońca pastelowymi kolorami, zasadniczy pałac Wilanowski, był doskonałym tłem do wspólnej fotografii.

Powróciliśmy  z powrotem do pałacu ks. Prymasa aby spożyć wspólny obiad, przygotowany w stylu szwedzkim. Tutaj  kolejny raz byliśmy świadkami wielkiej pokory ks. Prymasa. Po odmówieniu modlitwy przed posiłkiem, ks. Prymas opuścił nas na chwilę. Wszyscy napełniwszy naczynia zasiedli przy stole, wtedy powrócił ks. Prymas, napełnił swoje, widząc że wszystkie miejsca przy stole są zajęte, usiadł w kącie salonu. Trzymając w ręce naczynie zaczął konsumować posiłek. Natychmiast zaprosiliśmy Go do wspólnego stołu i tak już wspólnie, spożywaliśmy smaczny obiad.
Po obiedzie w towarzystwie ks. Prymasa, udaliśmy się naszym autobusem na zwiedzanie Świątyni Opatrzności Bożej.
Pierwszym inicjatorem budowy świątyni pod tym wezwaniem był król Stanisław August. Miało to być wotum wdzięczności, za opanowanie zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych sił, wrogich Polsce, co umożliwiło zaprzysiężenie konstytucji tj. ustawy zasadniczej z 3 Maja 1791r. Przygotowano projekt, przygotowano teren /obecny ogród botaniczny/. Prace rozpoczęto w maju 1792r jednakże trwały one niespełna miesiąc. 23.05.1972r wybuchła wojna z Rosją, prace przerwano. Polska na ponad 120 lat zniknęła z mapy Europy. Po wskrzeszeniu Jej z polityczno- geograficznego niebytu, po raz drugi, w okresie międzywojennym, zwłaszcza po zwycięskiej bitwie z Rosją, zwaną „ Cudem nad Wisłą” podejmowano próby wypełnienia wotum. Niestety nie udało się pogodzić racji sakralnych z koncepcjami politycznymi .Wybuchła II Wojna Światowa.
Po wojnie mimo że trwała pamięć w narodzie o podjętych przyrzeczeniach, to jednak władza komunistyczna odnosiła się pogardliwie a nawet wrogo do samej myśli o wotum.
Po raz trzeci inspiracją do podjęcia działań było nauczanie Ojca Św. Jana  Pawła II , a zwłaszcza Jego rozumienie wagi Konstytucji 3 Maja. Energiczne działania ks. Prymasa Józefa Glempa doprowadziły po licznych uzgodnieniach, konsultacjach do zakupu 5 hektarowej działki na polach Wilanowskich . 13.06.1999r Ojciec Św. Jan Paweł II poświęcił na Placu Piłsudskiego, kamień węgielny pod budowę świątyni. Sam plac pod budowę, został poświęcony12.09. tegoż roku.
W czasie gdy nastąpiła przerwa  w trakcie prac toczących się na budowie świątyni weszliśmy wspólnie z ks. Prymasem i bardzo młodym Proboszczem, gospodarzem parafii, który wcześniej nas przywitał, do jej wnętrza, do tzw.” Świątyni Dolnej”.
Oni też, obydwaj udzielali nam wszelkich informacji na temat budowanej świątyni. W tej części umiejscowiona jest replika grobu Ojca Świętego Jana Pawła II, a także spoczywają tu doczesne szczątki ks. Twardowskiego i ks. Peszkowskiego.
Wobec ogromu przestrzeni zamkniętych w ścianach surowego betonu, finezji rozwiązań architektonicznych i konstrukcyjnych widać wielkość boskiego geniuszu okazanego człowiekowi i przez niego urzeczywistnianego.
Kończyła się przerwa na budowie, kończyło się nasze zwiedzanie. Dziękując za poświęcony nam czas i przekazane informacje, życząc opieki Bożej Opatrzności w realizacji tego wiekopomnego dzieła, pożegnaliśmy ks. Proboszcza.
Natomiast ks. Prymasa, odwieźliśmy z powrotem do Jego rezydencji. Dziękując za wszelkie dobro jakie było naszym udziałem tego dnia oraz polecając Jego pasterską misję Najwyższemu Bogu, zakończyliśmy spotkanie.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy Niepokalanów. Dopełnieniem duchowym zamykającym pielgrzymkę była Eucharystia sprawowana przez naszego ks. Asystenta, w drewnianej kaplicy której współbudowniczym był sam Św. Maksymilian Kolbe.
   Późną nocą, powróciliśmy, szczęśliwi do naszych rodzin.



                                                                                                           Henryk Dudek

                                                                                     Prezes Regionu Bydgoskiego Towarzystwa            


 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego